białołeka
grafika
Urząd

Siedzibą Urzędu Dzielnicy Białołęka jest wybudowany w 1997 roku ratusz przy ul. Modlińskiej 197. Ratusz zaprojektowany został jako tradycyjny budynek narożny, wytyczający pierzeje ulic. Dla podkreślenia funkcji oraz zaakcentowania narożnika część środkową budynku zaprojektowano jako wyższą: tworzy dominantę przestrzenną. Dla podkreślenia tej koncepcji wejście do niego usytuowano z narożnika, który stał się w ten sposób głównym elementem budynku i jego otoczenia.

Budynek funkcjonalnie podzielono na dwie części. Główne wejście prowadzi do hallu, gdzie zlokalizowano zarówno część informacyjną, jak i jednostki najczęściej odwiedzane przez mieszkańców: kasę, komunikację i kancelarię Urzędu.

Na parterze, dla wygody mieszkańców, usytuowano Wydział Budżetowo-Księgowy, ewidencję ludności, działalności gospodarczej i zezwoleń oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Na pierwszym piętrze, nad hallem, znalazły miejsce pomieszczenia reprezentacyjne Urzędu: Sala Posiedzeń i Sala Konferencyjna, pokoje Przewodniczącego Rady i Burmistrza.

Pozostałe piętra zagospodarowane zostały jako tradycyjne, korytarzowe układy pokoi biurowych.

Nowy Ratusz pomieścił również Salę Ślubów USC, Białołęcki Ośrodek Kultury oraz Powszechny Bank Kredytowy (do 2013 r.). Od 2005 r. Białołęcki Ośrodek Kultury mieści się w nowoczesnym budynku przy van Gogha 1.

Nasz ratusz to: sześć kondygnacji w najwyższym punkcie, kubatura 21.077 m³, całkowita powierzchnia użytkowa: 4.482,9 m² (w tym powierzchnia biurowa 2.949,7 m²). Projektantami ratusza byli Panowie Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek z Pracowni Aré Sp. z o.o. z Warszawy.

W styczniu 1998 roku, w konkursie "Życie w architekturze" zorganizowanym przez miesięcznik Architektura - Murator, ratusz w Białołęce został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej lat 1996-1997 w stolicy. Na uroczystości wręczenia nagród burmistrz Gminy Warszawa-Białołęka Jerzy Smoczyński otrzymał z rąk Prezydenta m.st. Warszawy pana Marcina Święcickiego statuetkę autorstwa znanego rzeźbiarza prof. Adama Myjaka oraz dyplom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pana Janusza Tomaszewskiego.

Ratusz wybrano spośród 67 obiektów użyteczności publicznej zgłoszonych do konkursu i nagrodzono za to, że jego architektura odwołuje się do okresu międzywojennego, kiedy życie społeczne i miejskie odgrywało znaczącą rolę. Jest funkcjonalny, spełnia funkcję inicjacyjną, oczekując powstania ośrodka miejskiego.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Strony w dziale
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...