białołeka
grafika
Ochrona przyrody

Od 1997 roku na terenie Białołęki utworzony został obszar chronionego krajobrazu, wchodzący w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Rok później, 23 grudnia 1998, obszar wysp i piaszczystych łach oraz koryta rzeki Wisły pod nazwą Ławice Kiełpińskie został uznany za rezerwat przyrody. Część jego powierzchni (88,26 ha) znajduje się na terenie Białołęki.

Na terenie dzielnicy znajdują się również parki i ogrody zabytkowe objęte opieką Konserwatora Zabytków, w których występuje kilkadziesiąt pomników przyrody i drzew cennych pod względem przyrodniczym. Są to:

  • Park Dworski w Buchniku przy ul. Stasinek, z budynkiem mieszkalnym wraz z otaczającym go drzewostanem o charakterze pomnikowym m.in. sześcioma trzystupięćdziesięcioletnimi dębami.

  • Park krajobrazowy przy ul. Dębowej,

  • Założenie parkowo-pałacowe przy ul. Mehoffera 2,

  • Park Leśny w Choszczówce i Białołęce Dworskiej.

Szczególną ochroną objęte są porośnięte lasem wydmy w Nowodworach i Tarchominie oraz otulina rezerwatu Czarnej Strugi w okolicy osiedla Olesin.

Na terenie dzielnicy znajduje się 88 pomników przyrody, głównie dębów, które występują pojedynczo lub w skupiskach. Duże skupiska dębów szypułkowych - pomników przyrody - występują przy ul. Modlińskiej 199 (12 szt.), w parku Wiśniewo (14 szt.) i przy ul. Leśnej Polanki (9 szt.).

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...