białołeka
Wstęp
Wstęp

Białołęka, miejsce mojego urodzenia, z którą jestem związany od pokoleń, przeżywa okres rozwoju, po raz pierwszy tak intensywnego w swej długiej przecież historii. Dzieje osadnictwa są tu bowiem bardzo stare - w 1962 r. odkryto na jej terenie cmentarzysko grobów kloszowych z około 550-300 r. p.n.e.

Oto jak, w największym skrócie, przedstawiały się dzieje naszej okolicy. Była to pierwotnie wieś szlachecka, która w 1425 r. otrzymała prawa chełmińskie. W połowie XVII w. należała do króla Jana Kazimierza, a w okresie wojny polsko-szwedzkiej została doszczętnie spalona.

Tereny Białołęki były niedoinwestowane, nie tworzyły też jednolitego miasta. Nadzieje wiązane z przyłączeniem do Warszawy i szybkim rozwojem nie urzeczywistniały się, bo jako peryferia, musieliśmy długo czekać na swój czas. Mnie, podobnie jak wielu "starym mieszkańcom" tego obszaru, którzy od pokoleń czekali na rozkwit swej małej ojczyzny, marzenia spełniły się dopiero 19 czerwca 1994 r. Powstała nowa gmina: Warszawa-Białołęka. Objęła obszar 74 km2 północno-wschodniej Warszawy, dawnych wsi podwarszawskich, wcześniej należących do różnych powiatów i gmin, które niegdyś stopniowo przyłączano do stolicy.

Gmina Warszawa-Białołęka od pięciu lat jest w pierwszej setce najszybciej rozwijających się gmin w Polsce, zaś na Mazowszu zajmuje niekwestionowane pierwsze miejsce. W 2000 r. przeprowadzono referendum w sprawie zachowania samodzielności gminy. Mieszkańcy w 92,5% poparli dotychczasowy status. Liczby te dowodzą, że gmina dobrze służy swojemu społeczeństwu.

Wszyscy powinniśmy znać swoją historię, ale publikacji i opracowań naukowych o Białołęce jest bardzo mało. Pragnę zachęcić Państwa do poznawania i spisywania naszych dziejów, aby zachować kulturę, tradycję tej ziemi i jej odrębność, tak cenną w przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Publikacja ta zawiera pierwszą tego rodzaju próbę i mam nadzieję, że spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem.

Burmistrz Gminy Warszawa-Białołęka
Jerzy Smoczyński
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...