białołeka
grafika
Białołęcki Ośrodek Kultury

Białołęcki Ośrodek Kultury został powołany do życia 1 lipca 1997 roku przez Radę Gminy Warszawa-Białołęka. Ważną cezurą w historii Ośrodka była przeprowadzka we wrześniu 2005 roku z Ratusza Dzielnicy Białołęka do nowoczesnego budynku przy ul van Gogha 1, który dzielimy z Zespołem Szkół nr 106 i Czytelnią Naukową. Wtedy też do dyspozycji Ośrodka oddano piękną i dobrze wyposażoną technicznie salę teatralno-estradową. Od września 2016 roku Białołęcki Ośrodek Kultury ma też drugą siedzibę przy ul. Głębockiej 66, we wschodniej części dzielnicy. Pierwszym i wieloletnim dyrektorem tej placówki był Tomasz Służewski – reżyser teatralny i założyciel Teatru 13. Od 2015 roku stanowisko to piastuje Karolina Adelt-Paprocka. 

Białołęcki Ośrodek Kultury odpowiada za całokształt działań kulturotwórczych na terenie dzielnicy prowadząc wielokierunkową działalność, obejmującą nie tylko Białołękę, ale i całą Warszawę, zajmując ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Działalność ta opiera się na dwóch podstawowych filarach: organizacja imprez artystycznych i animowanie form edukacyjno-artystycznych.

Formy edukacyjno-artystyczne

Oferta edukacyjno-artystyczna Ośrodka przygotowana jest dla odbiorcy w każdym wieku. W dobiegającym właśnie końca sezonie, w BOK-u odbywają się zajęcia dziewiętnastu sekcji, skupiających blisko 700 osób.

Proponowane przez nas sekcje i zajęcia:

 • Muzyczne Studio Przedszkolaka "Luzik" - zajęcia dla dzieci od 3 do 6 lat
 • Zespół Wokalno-Taneczny "Luz" - zajęcia dla dzieci od 6 do 9 lat
 • Taniec nowoczesny - zajęcia dla dzieci i młodzieży od 7 do 15 lat, w wersji dla początkujących i zaawansowanych
 • Taniec towarzyski - zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wersji dla początkujących i zaawansowanych
 • Taniec jazzowy - zajęcia dla młodzieży i dorosłych
 • Gra na instrumentach klawiszowych - zajęcia dla dzieci i młodzieży, indywidualne i w trzyosobowych grupach
 • Sekcja gitary - zajęcia indywidualne dla chętnych w każdym wieku
 • Pracownia plastyczna - zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych (także seniorów)
 • Lektorat języka angielskiego - zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wersji dla początkujących i zaawansowanych
 • Kurs komputerowy - zajęcia dla dorosłych (także seniorów)
 • Chór - zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz seniorów
 • Studio piosenki - zajęcia dla młodzieży licealnej i dorosłych
 • Mikromodelarstwo - zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Białołęckie Zagłębie Teatralne

Mocną stroną Ośrodka jest teatr. BOK od początku działalności wspiera amatorskie przedsięwzięcia artystyczne. Białołęckie Zagłębie Teatralne liczy aż siedem formacji zrzeszających osoby w różnym wieku. Należą do nich:

 • Teatr 13
  Zespół z najdłuższą historią prowadzony przez dyrektora BOK-u, Tomasza Służewskiego. W sezonie 2007/2008 hucznie celebrował dwudziestolecie istnienia. Na koncie ma blisko 60 premier. Jedna z ważniejszych niezawodowych scen w stolicy, skupiająca ludzi dorosłych o dużej rozpiętości wieku.
 • Kompania Teatralna Mamro
  Formacja działającą na pograniczu teatru i kabaretu, złożona głównie ze studentów lub byłych studentów. Zdobywczyni licznych nagród na festiwalach teatralnych. W 2009 r. świętować będzie swoje pięciolecie.
 • Teatr Metka
  Najmłodszy stażem zespół, który szybko zaznaczył swą obecność w Ośrodku. Skupia młodych ludzi pracujących i studentów.
 • Teatr Działań Twórczych
  Zespół gimnazjalno-licealny. Najliczniejsza grupa teatralna w Ośrodku.
 • Teatr Pora na Seniora
  Zespół zrzeszający najstarszych teatromanów, pragnących twórczo i aktywnie spędzić jesień życia.
 • Teatry "Stoneczka" I "Stonka"
  Dziecięce zespoły teatralne skupiające najmłodszych adeptów sztuki aktorskiej w wieku 7-9 i 9-12 lat.

Dzięki tak licznej grupie teatromanów, ich intensywnej pracy i dobrym do niej warunkom, w każdym sezonie mamy okazję podziwiać co najmniej 7 premier! Wśród nich zdarzają się prawdziwe perełki, które na stałe wchodzą do repertuaru Ośrodka, zaspakajając tym samym potrzeby teatralne lokalnej społeczności.

3 pokoje z kuchnią

Miejsce aktywności lokalnej utworzone w 2014 roku. Ideą placówki jest aktywizacja Mieszkańców Zielonej Białołęki. Chcemy, aby to oni byli współgospodarzami, czuli się jak u siebie w domu, brali czynny udział w tworzeniu oferty kulturalnej oraz byli odpowiedzialni za to miejsce. Każdy, kto ma tylko ochotę może współtworzyć to miejsce poprzez organizowanie w nim wydarzeń lub po prostu swoją obecność.

KINOnaBOKu

Pierwsze kino na Białołęce, otwarte przez Białołęcki Ośrodek Kultury w 2014 roku. Kino na boku ma charakter lokalny i kameralny. Jest to miejsce stworzone specjalnie dla widzów i pierwsza tego typu instytucja na Białołęce. Priorytetem kina jest popularyzowanie filmów o wysokich walorach artystycznych, filmowych projektów niekomercyjnych oraz działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Kino prezentuje aktualny repertuar premierowy, dedykowane cykle filmowe, pokazy specjalne oraz warsztaty i spotkania dyskusyjne.

Konkursy, festiwale

Uzupełnieniem edukacji artystycznej są organizowane przez BOK konkursy, pozwalające na konfrontację osiągnięć w różnych dziedzinach kultury.

 • Do cyklicznych imprez o ogólnowarszawskim charakterze festiwalowym należą konkursy muzyczne - Złota Ósemka i Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców.
 • Od dziewięciu lat BOK organizuje Festiwal Teatrów Amatorskich - Garderoba Białołęki - jedną z ważniejszych warszawskich imprez teatru niezależnego.
 • W 2007 BOK zainicjował Festiwal Otwartych Źródeł Ethnopolis, wielkie święto muzyki folk. Mamy za sobą już dwie edycje festiwalu, w ramach którego na naszych deskach zaprezentowały się gwiazdy polskiej muzyki folkowej (m.in.: Trebunie Tutki, Kapela ze wsi Warszawa, Jacek Kleyff z Orkiestrą Na Zdrowie, Orkiestra św. Mikołaja).
 • Ośrodek prowadzi także przegląd twórczości dziecięcej Przedszkolak Białołęki - rozgrywany w trzech kategoriach (muzycznej, plastycznej i teatralnej), największą imprezę dla dzieci w wieku przedszkolnym organizowaną w naszej dzielnicy.
 • W każdym sezonie odbywa się również szereg konkursów plastycznych. Aktywizując młodzież szkolną, BOK proponuje białołęckim placówkom oświatowym współzawodnictwo w konkursach z zakresu literatury, historii i sztuki, organizowanych przy stałej współpracy z warszawskimi instytucjami kultury, takimi jak Muzeum Literatury czy Muzeum Historyczne.

Wydarzenia kulturalne, czyli repertuar Ośrodka

Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym potrzebom kulturalnym lokalnych i stołecznych odbiorców, BOK stara się stworzyć ciekawą ofertę propozycji artystycznych, na którą składają się zorganizowane na wysokim poziomie koncerty, recitale i występy kabaretowe znamienitych gwiazd estrady, teatru i telewizji. Występy te przyciągają coraz to większą liczbę widzów. Od pewnego czasu repertuar charakteryzuje cykliczność. Wielu artystów ma już swoją stałą porę występu w naszym Ośrodku.

 • Od 2005 roku, tradycją jest wrześniowa inauguracja każdego sezonu występem krakowskiej Piwnicy pod Baranami, teraz można już powiedzieć - przyjaciół Ośrodka.
 • Jesienią Ośrodek odwiedza również zespół Raz Dwa Trzy.
 • Stałym punktem grudniowego programu jest kabaret Jerzego Kryszaka.
 • Styczeń należy do Grzegorza Turnaua.
 • Późną zimą na deskach BOK-u odbywają się recitale Edyty Gepert i Michała Bajora.
 • Kwietniowy repertuar uświetnia koncert Starego Dobrego Małżeństwa.
 • W maju w białołęckich progach gości Kabaret Moralnego Niepokoju.

W repertuarze Ośrodka są również spotkania muzyczno-kabaretowe w "Saloniku z kulturą". W Salonikach pojawiają się czołowi polscy artyści: Stanisław Soyka, Zbigniew Zamachowski, Joanna Trzepiecińska - to tylko niektórzy z nich...

Do cyklicznych imprez należą także organizowane dwa razy w roku przy współpracy Urzędu Dzielnicy duże festyny plenerowe. W ciągu jedenastu lat dla szerszej, czasem kilkutysięcznej publiczności zagrała i zaśpiewała cała plejada gwiazd popu i rocka. Nowością jest organizowany od 2008 r. Sylwester "pod chmurką".

Jednym z najważniejszych w jedenastoletniej historii Białołęckiego Ośrodka Kultury okazał się koncert słynnego czeskiego barda Jaromira Nohavicy (24.11.2007), który był jedynym występem artysty zeszłego sezonu w Polsce. Recital artysty spowodował istny "najazd" na BOK jego miłośników z rożnych stron kraju. Koncert, nad którym od początku unosiła się aura niesamowitości był prawdziwym wydarzeniem i wywołał wiele wzruszeń.

Galeria przy van Gogha

Korzystając z ciekawej architektury Ośrodka i hallu wystawienniczego, animatorzy kultury BOK regularnie urządzają wystawy z zakresu malarstwa, grafiki i fotografii. Od dwóch lat BOK współpracuje z warszawską ASP. Owocem tej współpracy jest cykl wystaw Spotkania z grafiką i organizowane kilka razy w roku wernisaże.

Działalność wydawnicza

W 2002 r. BOK wydał "Historię Białołęki i jej dzień dzisiejszy", kompendium wiedzy o dzielnicy pod redakcją Andrzeja Sołtana - wicedyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Książka zawiera wspomnienia mieszkańców Białołęki, szkice historyków i artykuły pasjonatów dziejów dzielnicy. W 2007 r. nastąpiła edycja II poprawionego i rozszerzonego wydania tej pozycji, którą aktualnie można nabyć w Ośrodku.

Białołęcki Ośrodek Kultury
ul. Vincenta van Gogha 1, 03-188 Warszawa
tel.: 22 300 48 00
faks: 22 350 60 31
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...