białołeka
Coś za coś – rozlicz PIT w Warszawie
grafika

Trwa kampania informacyjna „Coś za coś”, zachęcająca do rozliczania podatku PIT w Warszawie. Choć przybyło 50 tys. podatników w stolicy, do budżetu miasta w ubiegłym roku wpłynęło o 168 mln zł mniej niż w 2019 r.

2020 r. to był trudny czas dla finansów miasta. Na skutek pandemii gospodarka wyhamowała, dochody Warszawy wciąż spadały, a wydatki rosły. Do tego w wyniku działań rządu do budżetu miasta wpłynęło o ponad 1 mld zł mniej.

Po 285 zł mniej podatku PIT od każdego warszawiaka

W 2019 r. podatki w Warszawie zapłaciło 1,430 mln osób, tj. o 51 tys. więcej niż we wcześniejszym roku (dane za 2020 r. będą znane jesienią, po zakończeniu tegorocznej akcji PIT). To największy roczny przyrost nowych podatników. Mimo większej liczby podatników, do budżetu miasta wpłynęło mniej pieniędzy.

Od każdego podatnika trafiło do Warszawy średnio po ok. 4,3 tys. zł, czyli o 285 zł mniej niż w 2019 r. Łącznie było to 6,1 mld zł, czyli o 168 mln zł mniej niż w 2019 r.

W 2020 r. mniejsze wpływy, większe wydatki

W wyniku epidemicznych ograniczeń zmniejszyły się m.in. wpływy miasta ze sprzedaży biletów Warszawskiego Transportu Publicznego (o 36,4 proc.), opłat parkingowych (39,3 proc.), podatku od czynności cywilnoprawnych (4,6 proc.) oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (4,8 proc.). Na same działania związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków COVID-19 wydaliśmy 144,9 mln zł.

Stolica podjęła liczne działania na rzecz ochrony przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami działalności – obniżając m.in. stawki za dzierżawę i wynajem miejskich nieruchomości. To przełożyło się na wpływy w budżecie – dochody z najmu nieruchomości były niższe o 24,9 proc., z najmu lokali użytkowych o 25,2 proc., a z dzierżawy gruntów o 14,3 proc. w stosunku do wielkości planowanych przed pandemią.

Po decyzjach rządzących 1,3 mld zł mniej w budżecie Warszawy

Dodatkowo ze strony rządzących systematycznie są ograniczane wpływy samorządów. Wdrożone w 2019 r. zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (obniżenie stawki do 17 proc., podwyższenie kosztów uzyskania przychodu i zwolnienie z podatku osób w wieku poniżej 26 lat) zmniejszyły roczne dochody Warszawy o 684 mln zł.

Natomiast od 2021 r. podwyższenie z 250 tys. euro do 2 mln euro limitu przychodu umożliwiającego podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą skorzystanie z uproszczonej zryczałtowanej formy opodatkowania spowoduje kolejne obniżenie dochodów z tego tytułu o blisko 200 mln zł rocznie.

Z kolei przekształcenie użytkowania wieczystego i uwłaszczenie właścicieli na gruntach przeznaczonych na cele mieszkaniowe – o 330 mln zł.

Potencjał stolicy znacznie ogranicza też tzw. janosikowe. W wyniku jego wadliwej konstrukcji, pomimo znacznego ubytku dochodów w latach 2020-2021, Warszawa ma wpłacić w tym roku do budżetu centralnego aż 1,294 mld zł, tj. o 85,4 mln zł więcej niż w 2020 r.

Coś za coś

Dlatego szczególnie w tym roku ważne jest rozliczanie podatków w Warszawie. Jeśli stolica jest centrum życia, czyli zamieszkania, pracy czy studiów, to warto przekazać część swojego podatku na rozwój infrastruktury i usług miejskich, z których się na co dzień korzysta.

- Dzięki temu, że będziemy płacić podatki w Warszawie, nasze miasto może się dalej rozwijać i zapewniać warszawiakom bezpieczeństwo oraz komfort życia. Rozliczajcie swój PIT w Warszawie - zachęca Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Aby rozliczyć się w Warszawie, nie trzeba być w niej zameldowanym - wystarczy tutaj mieszkać i w swoim zeznaniu podatkowym wpisać warszawski adres. Dla celów podatkowych liczy się miejsce zamieszkania. Nie trzeba zmieniać miejsca zameldowania.

Na co przeznaczamy podatki mieszkańców

Większość rocznego budżetu miasta (ponad 20 mld zł) jest przeznaczana na edukację, rozwój i unowocześnianie transportu miejskiego oraz ochronę zdrowia i politykę społeczną.

Od 2019 r. otworzyliśmy 6 nowych stacji drugiej linii metra. W najbliższych dwóch latach oddamy do dyspozycji mieszkańców kolejnych 5 stacji. Trwa także proces realizacji 3 ostatnich stacji M2 na Bemowie wraz z STP Karolin. W 2021 r. na ulicę Warszawy wyjedzie 376 autobusów zero- i niskoemisyjnych oraz pierwsze ze 123 nowych tramwajów niskopodłogowych.

Inwestujemy również w bezpieczeństwo na drodze - energooszczędne i zwiększające bezpieczeństwo rozwiązania. W ciągu najbliższych lat wymienimy ok. 40 tys. opraw lamp ulicznych. Rowerzyści mogą korzystać z 675 km tras rowerowych. Na ulicach pojawiły się totemy upłynniające jazdę i zwiększające bezpieczeństwo.

Realizujemy jeden z największych w Europie programów bezpłatnej opieki żłobkowej (ok. 15 tys. miejsc). W ostatnim roku udostępniliśmy ponad 1,6 tys. nowych miejsc w żłobkach, otworzyliśmy 15 nowych przedszkoli oraz 8 szkół podstawowych. Większa dostępność miejsc opieki nad dziećmi jest możliwa dzięki wpływom z podatków rozliczonych w Warszawie. Prowadzimy również bezpłatne programy szczepień przeciwko HPV dla 12-letnich dziewczynek i chłopców oraz grypie dla seniorów, kobiet w ciąży oraz dzieci od 6 do 60 m-ca życia. Dofinansowujemy także program in vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 1000 dzieci.

Wszystko to jest możliwe między innymi dzięki wpływom z podatków rozliczonych w Warszawie.

Jak rozliczyć PIT?

Podobnie jak w zeszłym roku, urząd skarbowy automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Można je znaleźć na portalu podatkowym: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Podatnik może wybrać czy chce skorzystać z „Twojego e-PIT-a” sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Ma na to czas do 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku korzystania z usługi „Twój e-PIT”, należy sprawdzić czy w rubryce „adres” widnieje adres zamieszkania w Warszawie i ewentualnie dokonać korekty. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania. W przypadku wypełniania deklaracji podatkowej w formie papierowej, analogicznie - tę samą informację należy wpisać na pierwszej stronie w części B.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...