białołeka
grafika
Berlin (Lichtenberg)

21 marca 2019 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy oraz Dzielnicy Lichtenberg w Berlinie. Jest to kontynuacja współpracy zapoczątkowanej w 2000 roku.  Będziemy kontynuować dotychczasowe  działania w zakresie m.in. wymiany doświadczeń i dzielenia się pomysłami na funkcjonowanie samorządu oraz organizacji obozu letniego dla dzieci z Niemiec, Polski i Węgier.

***

W ramach współpracy pomiędzy Dzielnicą Białołęka m.st. Warszawy, a berlińską Dzielnicą Lichtenberg, na mocy podpisanego w dniu 8 marca 2000 r. porozumienia o współpracy odbywają się wymiany młodzieży, Dni Gospodarcze mające na celu prowadzenie transgranicznych projektów kooperacyjnych oraz wizyty delegacji. Niemiecka delegacja gościła już wielokrotnie na terenie Dzielnicy Białołęka. Istotnym celem tych wizyt jest kontynuacja trwającej od kilku lat owocnej współpracy między Dzielnicą Białołęka, a Dzielnicą Lichtenberg w Berlinie.

***

Dzielnica Lichtenberg jest jedną z 12 dzielnic Berlina. Zajmuje obszar 52,3 km² i liczy około 250 tys. mieszkańców. Jest położona we wschodniej części miasta. Ma charakter usługowo - przemysłowy. Do połowy XIX wieku Lichtenberg był zaledwie osadą i popularnym miejscem niedzielnych wypadów berlińczyków. Wraz z industrializacją pojawiły się tu dobrze znane budynki czynszowe i wkrótce zapomniano już o wiejskich korzeniach tego rejonu. W latach II wojny światowej 1/3 budynków przemysłowych i mieszkalnych została zniszczona. Po okresie odbudowy rozwinęło się na szeroką skalę budownictwo "wielkiej płyty". Dlatego obecnie dużym problemem jest modernizacja starych i wielkopłytowych domów. Na terenie dzielnicy jest również duże osiedle domów jednorodzinnych i willi noszące nazwę Karlshorst. Rośnie tempo budownictwa mieszkaniowego i usługowego. Siedzibą władz dzielnicy Lichtenberg jest neogotycki ratusz liczący ponad 100 lat. Po modernizacji zachował w pełni swój pierwotny styl.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...