białołeka
Informator
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
Adres:
Kowalczyka 3
Miasto:
03-193 Warszawa
Tel:
22 814 62 51

dyrektor: Elżbieta Majchrzak

Instytucje podległe:

Biblioteki Białołęki proponują szeroką ofertę książkową dla swoich czytelników. Księgozbiory zgromadzone w siedmiu placówkach liczą 91.723 książek. Jest to przede wszystkim literatura piękna, polska i obca, literatura popularnonaukowa i naukowa ze wszystkich dziedzin wiedzy oraz wydawnictwa dla dzieci i młodzieży (w tym obcojęzyczne).

Największe księgozbiory posiadają:

 • Wypożyczalnia Nr 42 (18.338 wol.)
 • Biblioteka dla Dzieci Nr IV (22.714 wol.)


Wszystkie placówki w 2006 r. zarejestrowały 9.279 czytelników i udostępniły w sumie 144.339 książek. Na miejscu skorzystano ogółem z 9.880 tytułów książek.

Co miesiąc przybywa w każdej bibliotece do kilkudziesięciu nowych tytułów - poszukiwanych przez czytelników bestsellerów oraz najnowszych opracowań naukowych i popularnonaukowych. Pod kątem uczącej się młodzieży i studentów uzupełnia się księgozbiory o najnowsze wydawnictwa z takich dziedzin, jak: historia, historia i krytyka literatury, psychologia, ekonomia, marketing, zarządzanie, prawo, geografia, turystyka, integracja europejska i in.

Codziennie można skorzystać z 147 czasopism (78 tytułów) - specjalistycznych i popularnonaukowych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz prasy codziennej. Książki i czasopisma wypożyczane są bezpłatnie - można wypożyczać je do domu, jak i korzystać z nich na miejscu.

W ramach promocji książki i popularyzacji czytelnictwa zorganizowano w 2006 r. we wszystkich placówkach bibliotecznych Białołęki:

 • 43 wycieczki do biblioteki dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Wzięło w nich udział 768 dzieci,

 • 18 lekcji bibliotecznych dla uczniów szkół podstawowych. Wzięło w nich udział 294 uczniów,

 • 13 seansów filmowych, dla 2540 uczestników (uczniowie szkół podstawowych, gimnaz-jum i liceum),

 • warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży popularyzujące szwedzką kulturę,

 • 49 różnych spotkań i imprez, w tym 2 spotkania z Małgorzatą Braunek (połączone z seansami filmowymi), która w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" czytała uczestnikom fragmenty swoich ulubionych książek A. Lindgren oraz 4 spotkania z podróżnikami - 1139 dzieci,

 • konkurs literacko-artystyczny adresowany do wszystkich uczniów poniżej 15 lat. Celem konkursu było wykazanie się znajomością literatury Astrid Lindgren. Dzieci miały przedstawić w formie krótkiego opowiadania lub innej formie prozatorskiej jakieś wydarzenie z pogranicza problematyki poruszanej w książkach A. Lindgren, ewentualnie wy-konać ekslibris z ulubionym bohaterem książek A. Lindgren lub przygotować plakat malarski "cały dom na głowie mamy".
 • wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac,

 • 142 wystawy i wystawki okolicznościowe i rocznicowe (m.in. w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, 160 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, 80 rocznicę urodzin Tadeusza Konwickiego, 95 rocznicę urodzin Wiliama Goldinga, 11 listopada - rocznicę odzyskania niepodległości i wiele innych).

 • "Zima w mieście 2006" - była kontynuacją polsko-szwedzkiego projektu organizowa-nego pod patronatem Ambasady Szwecji i Urzędu m.st. Warszawy. Do projektu Biblioteka przystąpiła w listopadzie 2005 roku. Miał on na celu popularyzację szwedzkiej literatury dziecięcej, zwiększenie czytelnictwa wśród dzieci oraz popularyzację szwedzkiej kultury.

  W ramach spotkań uczestnicy poznawali bajki i baśnie szwedzkie, malowały na szkle postacie z tych bajek, bawiły się w teatr przygotowując samodzielnie scenografię i kukiełki, wykonywały maski karnawałowe, słuchały muzyki szwedzkiej oraz poznawały zabawy dzieci szwedzkich i polskich. Uczestniczyły także w seansie filmowym, wyświetlony został dla nich film "Dzieci szklarza" Z tej formy zajęć skorzystało w okresie ferii zimowych 373 dzieci.

 • "Lato w mieście 2006" - również było kontynuacją polsko-szwedzkiego projektu, mimo że oficjalne jego zakończenie odbyło się w maju 2006 r. Sama idea projektu oraz dotychczasowy sposób jego realizacji tak się podobał dzieciom, rodzicom oraz nau-czycielom, że był kontynuowany także w czasie wakacji. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych z zakresu światła i barwy pod tytułem "W ogrodzie Moneta".

  Scenariusz zajęć został opracowany na podstawie książki "Linea w Ogrodzie Moneta", szwedzkich autorek Christiny Jork i Leny Anderson. Zajęcia prowadzone były przez artystę plastyka. Dzieci zapoznały się z treścią książki, oglądały reprodukcje obrazów Moneta oraz innych impresjonistów i postimpresjonistów. Poznawały i naśladowały styl impresjonistów malując obrazy realistyczne i abstrakcyjne.

  Dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji zorganizowanych zostało 5 seansów filmowych, ekranizacji książek Astrid Lindgren: "Pippi wśród piratów", "Powrót Pippi", "Ucieczka Pippi", "Bracia Lwie Serce", "Ronja córka zbójnika". Odbyły się także 4 spotkania z podróżnikami pod hasłem "I Ty możesz zostać podróżnikiem". Tematy spotkań to: Afryka, Magiczna Bretania, Opowieści z wysp tropikalnych, Wyprawa do Japonii. Z tej formy zajęć skorzystało w okresie wakacji 878 dzieci.


Łącznie we wszystkich zajęciach, spotkaniach, lekcjach i seansach filmowych wzięło udział 4741 dzieci.

Spośród siedmiu placówek bibliotecznych Białołęki cztery są skomputeryzowane: Wypożyczalnia Nr 42 i 46, Biblioteka dla Dzieci Nr IV oraz Czytelnia Naukowa Nr XX. Placówki te pracują w systemie bibliotecznym "Mateusz".
Program ten umożliwia czytelnikom dostęp przez Internet do: katalogów skomputeryzowanych placówek, prolongatę, czyli przedłużenie terminu wypożyczenia pozycji, rezerwację poszukiwanego tytułu (jeśli jest aktualnie wypożyczony), aktywowanie powiadomień drogą SMS lub e-mail o tym, że zarezerwowana pozycja już wróciła do Biblioteki oraz sprawdzanie na bieżąco stanu swojego konta wraz z historią wypożyczeń.

System "Mateusz" pozwala na pełną automatyzację wszystkich funkcji w Bibliotece: wprowadzanie i opracowywanie zbiorów, obsługa wypożyczeń (identyfikacja czytelników i książek za pomocą czytników kodów kreskowych), udzielanie informacji o zbiorach. W skomputeryzowanych placówkach czytelnicy mają dostęp do Internetu oraz możliwość samodzielnego korzystania z katalogów komputerowych.

W Czytelni Naukowej przy ul. Vincenta van Gogha 1 (w budynku Gimnazjum), dostępnych jest w chwili obecnej ponad 4.811 książek ze wszystkich dziedzin wiedzy oraz 44 tytuły czasopism specjalistycznych, popularnonaukowych i prasa codzienna.

W 2007 r. planuje się utworzenie komputerowego katalogu zbiorów w pozostałych pla-cówkach, wdrożenie w nich systemu "Mateusz" oraz połączenie w jednolitą sieć kompu-terową sieci lokalnych każdej biblioteki i filii.

Natomiast w maju 2007 roku planowane jest otwarcie pierwszej na Białołęce Multi-medialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Pancera 18.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...