białołeka
Tężnia solankowa powstanie w Parku Picassa
grafika

10 czerwca dzielnica podpisała umowę z firmą „KEMWIS Krzysztof Michnowski”, na zaprojektowanie i budowę tężni solankowej, którą mieszkańcy wybrali w ramach Budżetu obywatelskiego 2019 (projekt nr 619). Powstanie ona pomiędzy ulicami Picassa i van Gogha (na terenie Parku Picassa, przy placyku). Na projekt zagłosowało 1330 osób.

Wykonawca zrealizuje obiekt w systemie „projektuj i buduj”. Oznacza to, że najpierw przygotuje kompletną dokumentację projektową dla zamierzenia inwestycyjnego w zakresie wszystkich branż, wraz z wymaganymi uzgodnieniami i pozwoleniami, przygotuje wniosek o pozwolenie na budowę i uzyska na jego podstawie prawomocną decyzję. Następnie, wykona roboty budowlane w zakresie umożliwiającym uzyskanie, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, pozwolenia na użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jaka będzie białołęcka tężnia

Będzie to wolnostojąca budowla z dachem i orynnowaniem, zaprojektowana na rzucie prostokąta. Rdzeń tężni będzie wypełniony tarniną i posadowiony nad żelbetową płytą koryta. Solanka będzie krążyła w obiegu zamkniętym i będzie zasilana ze szczelnego zbiornika podziemnego. Koryto ociekowe będzie wyniesione powyżej poziomu nawierzchni, aby zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń, także w czasie okresowej stagnacji wody. Obiekt będzie oświetlony, a w jego otoczeniu powstanie mała architektura tj. ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz tablica informacyjna.

tężnia solankowa w otoczeniu zieleni parkowej, na ławkach osoby korzystające z inhalacji tężnia solankowa nocą, z podświetleniem elementów, osoby spacerujące

wizualizacja teżni w Parku Picassa, proj. M-PROJEKT Maciej Kotwiński

Zalety korzystania z tężni

Tężnia to obiekt wspomagający leczenie chorób układu oddechowego oraz użytkowany dla wzmocnienia systemu odpornościowego. Stosowana w tężni solanka (czyli woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu) spływając po gałązkach tarniny, rozbija się, powodując jej odparowywanie i tym samym tworzenie wokół mikroklimatu. Powietrze nasycone mikroelementami, wnika do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Inhalacje zalecane są osobom chorym z nawracającymi lub przewlekłymi schorzeniami dróg oddechowych, jak również wykorzystywane w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, czy w przypadku ogólnego wyczerpania. Z tężni solankowej mogą również skorzystać osoby zdrowe, ponieważ inhalacje pomagają oczyścić drogi oddechowe. Ważne aby nie przekraczać optymalnego czasu dziennej inhalacji wynoszącej ok. 30 minut.

Termin zakończenia realizacji inwestycji zaplanowano na maj 2021 r. Koszt to 455 tysięcy złotych.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...